Časté dilema: mobilní nebo nástěnná klimatizace? Vyberte si!

Je tu horké léto a společně s ním také velmi častý problém, který řeší mnoho z nás: přehřívání interiéru. Ačkoli jste se možná letních měsíců nemohli dočkat, protože s sebou přináší spoustu sluníčka, čas dovolených a nebe bez jediného mráčku, jakmile vám doma začne být nepříjemně teplo, těšíte se na zimu.

Pokud míváte v horkých dnech doma doslova k nevydržení, je potřeba s tím něco udělat. Prázdniny jsou před námi a nikdo se doma nechce potit. Nabízí se jedno velmi šikovné řešení: klimatizace! Společně s ním ale přichází velmi časté dilema: je lepší klimatizace nástěnná nebo mobilní?!

Klimatizaci využijete po celý rok

Ještě než se mezi námi najdou tací, kteří hned začnou namítat, že pořizovat si kvůli pár teplým měsícům v roce klimatizaci, jež mnohdy nevyjde zrovna nejlevněji, je podle nich naprosto zbytečné, dovolíme si zmínit jeden fakt: klimatizaci využijete klidně po celý rok.

Zatímco v horkém létě vám pomůže udržet doma příjemný chládek, díky kterému se nebudete vařit ve vlastní šťávě, v zimě vám naopak pomůže s rychlejším vytápěním.

Mají vícero výhod

Klimatizace mají vícero výhod, nežli pouze ty, že v létě chladí a v zimě pomáhají s vytápěním. Rozhodně jim nelze upřít, že pomáhají snižovat vysokou vlhkost v domácnosti, což by měli ocenit zejména ti, kteří mají s vlhkem doma problémy. Dalším plusem hrajícím klimatizacím do karet je prevence proti vzniku plísní a díky filtraci si poradí i s nečistotami či s prachem.

Nad čím se zamyslet ještě před nákupem?

Ještě než vyrazíte do obchodu, měli byste mít jasno, co od klimatizace vlastně očekáváte. Jak je to s její hlučností? Co spotřeba elektrické energie? A co výkon dané klimatizace? To všechno jsou otázky, ve kterých byste si měli udělat pořádek, nežli se pro nějakou z nabízených klimatizací rozhodnete.

Pokud jste si mysleli, že se při výběru vydáte nejlevnější cestou, dovolíme si upozornit, že to nemusí být zrovna nejchytřejší řešení. Obecně totiž platí, že čím nižší pořizovací cena, tím následně vyšší provozní náklady.

Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace vyjdou možná o něco levněji a jejich nespornou výhodou je, že je můžete přenášet z místa na místo. Důležité je ale si uvědomit, že pro provoz mobilní klimatizace potřebujete okno s vytvořenou záklopkou, skrze kterou před spuštěním protáhnete hadici pro odvod teplého vzduchu. Také je nutné si uvědomit, že mobilní klimatizace ukrývají všechno v jedné krabici, proto byste měli počítat s vyšší hlučností.

Nástěnná klimatizace

Finančně o něco nákladnější jsou nástěnné klimatizace, kterým jako velkou výhodu nelze upřít, že se mohou pyšnit velkým výkonem a nižší hlučností. Jsou ideální všude tam, kde není místa na rozdávání. Plusem nástěnné klimatizace je také skutečnost, že se kompresor, jež je jejich nedílnou součástí, nenachází přímo v bytě, proto klimatizace nenadělá tolik ruchu. Problém však může nastat třeba u majitelů panelových bytů, kde může být překážkou nutnost vytvořit pro venkovní jednotku vývod skrze zeď.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Přihlašte se k odběru novinek

Maximálně jednou týdně vám budeme zasílat zajímavé články z našeho magazínu.