Každá místnost v domácnosti si vyžaduje jiný typ osvětlení

Volba osvětlení do jednotlivých místností v domácnosti by neměla být jen otázkou vkusu. Málokdo si při zařizování svého bydlení uvědomuje, že si každá místnost u něho doma vyžaduje trochu jiný typ osvětlení. Často se proto stává, že vybíráme špatně.

Je potřeba si uvědomit, že celkovou atmosféru v pokoji dělá zejména jeho osvětlení. A tím nemáme na mysli designové lustry, které svým vzhledem upoutají pozornost, ale především barvu světla. Ta totiž dokáže hodně.

Není světlo jako světlo

Možná i vy patříte k lidem, kteří při výběru osvětlení hledí na jediné – a to na design vybraného lustru. Na jednu stranu to samozřejmě není úplně špatně, protože i design má svou roli. Možná ještě o něco důležitější je však vybrat vhodnou barvu, tedy teplotu žárovky. Není totiž světlo jako světlo a do každého pokoje se hodí něco trochu jiného.

Teplé světlo uklidňuje, studené má povzbuzující účinky

Mnoho lidí žárovku do lustru vybírá podle toho, jaká je její spotřeba. Při výběru žárovky se ale nelze ohlížet pouze na to, kolik toho tzv. „sežere“. Je potřeba ujasnit si, kam ji vybíráte a podle toho vybrat její barvu.

Zatímco teplejší tóny mají uklidňující účinky, studenější barvy naopak povzbuzují. V následujících řádcích vám poradíme, jak se při výběru intenzity osvětlení do jednotlivých místností řídit.

Teplé světlo

Jak již bylo zmíněno – teplé světlo působí uklidňujícím dojmem. Pohybuje se od 2700 do 3 300 kelvinů a je ideální volbou do místností sloužících pro uvolnění, odpočinek a relaxaci. Teplé bílé světlo proto můžeme všemi deseti doporučit nejen do ložnice, kde se to přímo nabízí, ale také do jídelny nebo do obývacího pokoje. Teplé bílé světlo na nás působí příjemně, vytváří pocit pohody a spokojenosti a má uvolňující účinky.

Neutrální světlo

Pomyslnou zlatou střední cestou je neutrální světlo, které se pohybuje od 3 300 do 5 300 kelvinů. Neutrální bílé světlo má tu schopnost, že dokáže zvyšovat naši pozornost, proto je ideální volbou do místností, které si vyžadují zvýšenou koncentraci. Zařadit sem můžeme například dětský pokojíček, kuchyni nebo koupelnu. Ačkoli bylo zmíněno, že neutrální světlo zvyšuje naši pozornost, zároveň je potřeba dodat, že nepůsobí nijak ostře a nepříjemně.

Studené světlo

Posledním typem je studené bílé světlo, které má více než 5 300 kelvinů a je velmi podobné slunečnímu světlu. O studeném světle je potřeba vědět, že dokáže naše tělo uvést do zvýšeného stavu bělosti, z čehož jasně vyplývá, že byste si jej měli doma pořídit do místností, kde se potřebujete soustředit. Zároveň se díky studenému světlu budete cítit plni energie a motivovaní, proto jej doporučujeme do pracovny, dílny nebo domácí posilovny.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Přihlašte se k odběru novinek

Maximálně jednou týdně vám budeme zasílat zajímavé články z našeho magazínu.