Naučte se během horkého léta efektivně hospodařit s vodou na zahradě

Horké letní měsíce jsou po roce opět tady, a jak už to bývá v posledních letech zvykem, i letos hrozí nedostatek vody. Určitě ani vám neunikly zprávy o tom, že hrozí zákaz napouštění bazénů na zahradách. Lidé jsou také vyzýváni k tomu, aby s vodou šetřili a hospodařili s rozumem.

Patříte-li k lidem, kterým příroda není lhostejná, pak určitě přemýšlíte, jak se postarat o zahrádku a zároveň zbytečně neškodit životnímu prostředí. Pohráváte si s otázkou, jak během teplého léta s vodou na zahradě šikovně hospodařit?

Vodu vnímáme jako samozřejmost

Většina z nás na vodu pohlíží jako na něco, co je v dnešní době jakousi samozřejmostí. Vodu máme doma, teče nám z kohoutků, teče nám z hadice na zahradě. Nic z toho nám ale nedává právo na to, abychom s vodou plýtvali.

Hospodaření s vodou nejen v domácnosti, ale zejména na zahradě, je už několik let po sobě horkým tématem, které se řeší stále dokola. A je dobře, že si čím dál více lidí uvědomuje, že i oni mohou přispět a přestat s vodou plýtvat tam, kde to není potřeba.

Naučte se využívat dešťovou vodu

Jedním z efektivních způsobů, jak snížit spotřebu vody při péči o zahradu, je využití dešťové vody. Ta je přece úplně zadarmo, tak proč toho nevyužít? Bohužel mnoho lidí žádným způsobem neřeší zachycení dešťové vody, která se tak vsakuje do půdy – a přitom by šla velmi šikovně využít nejen pro zalévání záhonků.

Někdo chytá na zahradě vodu do barelu umístěného pod okap. Další na to jde ještě o něco chytřeji a na zahradu si nainstaluje jímku. Záleží na vás, pro jaké řešení se rozhodnete. V tomto případě totiž platí, že lepší něco, nežli vůbec nic.

K čemu se dá využít dešťová voda?

Dešťovou vodu lze na zahradě využít mnoha způsoby. Většina lidí si sice myslí, že je vhodná akorát tak na zalévání, ale pravdou je, že s dešťovou vodou můžete například umýt auto. Někdo dešťovou vodu převáří a následně ji využívá třeba pro praní prádla, využít ji lze i pro splachování toalety.

Další způsoby, které sníží spotřebu vody na zahradě

Zachycení dešťové vody a její následné využití na místo vody pitné je jedna věc. Spotřebu vody na své zahradě ale můžete snížit i určitými kroky, které jsou efektivní a vyzkoušené. Mnoho zkušených zahrádkářů jistě potvrdí, že spotřebu lze zvýšit i zastíněním – zastíněná plocha totiž není tolik žíznivá a nespotřebuje takové množství vody.

Někteří si velmi oblíbili využití tzv. šedé vody. Pokud nevíte, co to ta šedá voda vlastně je, velmi stručně vám vysvětlíme, že se jedná o vodu, která již k něčemu posloužila, ale stále ještě může posloužit nadále. Jedná se například o vodu z vany nebo tu, která by zbytečně protekla do kanalizace při oplachování nádobí. Šedá voda se zpravidla přečistí a nadále využije třeba pro zalévání.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Přihlašte se k odběru novinek

Maximálně jednou týdně vám budeme zasílat zajímavé články z našeho magazínu.