Nekoukejte na kopřivy jako na nechtěný plevel. Dají se totiž šikovně využít!

Když se řekne kopřiva, většina z nás si automaticky vybaví, kolikrát jsme se o ni nepříjemně popálili. A právě díky těmto zkušenostem na kopřivy zpravidla hledíme jako na nepřítele, kterému je daleko lepší se vyhnout širokým obloukem.

Na zahradě pak na tyhle žahavé rostlinky koukáme jako na nežádoucí plevel, kterého je potřeba se okamžitě zbavit. Co když to ale není pravda?

Kopřiva nemusí být nutně váš nepřítel

Kdo z nás se někdy nepopálil o kopřivu. Naše babičky dokonce říkávaly, že popálení od kopřivy svědčí a že díky němu budeme zdravější. Většina z nás má však v sobě zakořeněnou představu, že kopřivy jsou zlo a je potřeba je likvidovat.

Zasvěcenější však vědí, že ačkoli kopřivy skutečně dokážou popálit, ve skutečnosti nejsou naším nepřítelem. Ba spíše naopak, mají nám toho hodně co nabídnout.

V čem může kopřiva prospívat?

Zejména mladé kopřivy jsou hojně využívány při očistných kúrách. Kromě toho látky obsažené v listech této zelené rostliny působí protizánětlivě a pyšní se také hojivými účinky. Nejenže mohou pomoci urychlit léčbu ran či ekzémů, ale také povzbuzují metabolismus a mají pozitivní vliv na okysličování těla.

Jak kopřivy využít na zahradě?

Pokud máte zahrádku, můžete na ni kopřivy využít. Takže jestliže vám na zahradě kopřivy rostou, rozhodně se jich nezbavujte – byla by to velká škoda.

Napadlo by vás vyrobit si třeba kopřivové hnojivo? Pravdou je, že prospívá rostlinám a je dokonce považováno za superhnojivo, které obsahuje velké množství dusíku, minerálních látek a organických látek, které rostlinám jedině svědčí. Kopřivové hnojivo vyrobíte tak, že nasekáte kilo kopřiv a zalijete je 10 litry čisté vody. Nádobu postavíte ideálně na sluníčko a necháte kvasit – během tohoto procesu je běžný silný zápach, proto je dobré rozmyslet si, kam nádobu na 14 dní postavíte, aby vám svým odérem nepřekážela. Poté kopřivy scedíte a před použitím na rostliny můžete hnojivo ještě scedit v poměru 1:10.

Přípravek na ochranu proti mšicím

Pakliže řešíte problém v podobě mšic, se kterými potřebujete efektivně zatočit, i tehdy vám mohou přijít vhod právě kopřivy. Proč se v boji proti mšicím spoléhat na přípravky plné chemie, když na to můžete jít i jinak a na pomoc si povolat přírodnějšího pomocníka.

Přípravek na ochranu proti mšicím vyrobíte tak, že nasekáte 0,5 kilogramu kopřiv a ty zalijete pěti litry čisté vody. Opět postavíte někam na slunné místo, kde necháte alespoň 14 dní kvasit.

Že je proces u konce poznáte tak, že směs přestane dělat bublinky a tehdy je na řadě výluh scedit, protože je dílo dokonáno. Roztok na ochranu proti mšicím se používá v nezředěné podobě, proto se můžete směle pustit do aplikace na místech, kde je ochrana potřeba.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Přihlašte se k odběru novinek

Maximálně jednou týdně vám budeme zasílat zajímavé články z našeho magazínu.