Podlahové krytiny, které nadchnou designem i funkcí. Která z nich se vám líbí nejvíc?

Podlahové krytiny patří mezi součásti domácnosti, které prošly v posledních letech těmi největšími úpravami. Z původních plovoucích podlah a zátěžových koberců se přesunul pohled výrobců i zákazníků směrem k lepším vlastnostem a vyšší ceně. Jaké podlahové krytiny jsou dneska opravdu těmi nejlepšími?

Současným králem jsou oblíbené vinylové podlahy

Aktuálně nejoblíbenějším trendem jsou vinylové podlahy. Na první pohled mohou velice jednoduše připomínat běžné plovoucí podlahy, které měly největší boom popularity přibližně před deseti lety. Jedná se ale o mnohem tenčí a lehčí materiál, který má skvělé vlastnosti.

Jednou z nejlepších vlastností vinylových podlah je především výtečná izolace. A to jak tepelná, tak i zvuková. Nejsou tak jen tiché, ale dokonce i mnohem odolnější vůči nepříjemnému stydnutí podlahového materiálu.

Vyráběny jsou ve spoustě barevných dekorací a také povrchových úprav. Najdeme tak opravdu velice věrné imitace dřeva či kamenných povrchů. Na metr čtvereční jsou vinylové podlahy mnohdy dražší, než různá PVC či koberce.

Díky složení z plátů ale na rozdíl od rolí nemají takzvaný prořez, kdy se například v místnostech s výkleny vyhazuje spousta neužitého materiálu. Cenu tak srovnává tento fakt na stejnou úroveň. Dražší ale mohou být spíše kvůli běžně potřebě nivelační stěrky.

To je cementová či sádrová směs, která má za úkol srovnat podlahu do úplné roviny. Právě složení z plátů by na křivé podlaze mohlo jednoduše dělat výstupky a mimo špatné estetiky by se časem rohy mohly loupat, a dokonce být i ostré. Vinyl je tak větší investicí, ale odměnou vám bude opravdu trvanlivá a nejlepší možná podlaha, kterou současný trh dokáže nabídnout.

Staré dobré dřevěné podlahy nikdy neomrzí

Dřevěné podlahy jsou jakousi sortou sami pro sebe. Hned zprvu hodnocení musíme říci, že dřevěná podlaha patří mezi největší možné investice. Ale odměnou vám bude stoprocentně přírodní povrch, který při správném opečovávaní působí doslova úžasně a má příjemné vlastnosti.

Dřevěné podlahové krytiny jsou dělány jen z nejlepšího dřeva. A to jak skládané podlahy, tak i dříve populární parketové vzory. Odráží se tak na nich výše nutné investice. Druhý aspekt na celkové ceně jsou pak ceny za práci podlaháře.

Ty jsou mnohdy opravdu vysoké, protože s dřevěnými podlahami nejen, že umí málo lidí. Ale jsou zároveň i obtížnou prací. Mimo samotného lepení a skládání podlahy je pro její skvělou funkci a vzhled potřeba také pravidelně brousit a lakovat podlahu.

To opět raději dejte do rukou profesionálům. Bruskami se totiž sedře všechen lak až na původní dřevo, naprosto dokonale se povrch očistí a poté se nanáší vrstva trvanlivého laku, který chrání jak samotnou podlahu, tak i propůjčuje takzvaný „vodní efekt“, kdy imitace vlhkého povrchu neustále drží barvy živé.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Přihlašte se k odběru novinek

Maximálně jednou týdně vám budeme zasílat zajímavé články z našeho magazínu.