Praní záclon vypadá snadně, mnoho lidí při něm ale chybuje

Kdekdo by si možná myslel, že záclonám v moderních domácnostech dávno odzvonilo. Pravdou však zůstává, že i v dnešní době nedáme na záclony dopustit a ty tak mají své čestné místo v našich domovech.

Interiér díky záclonám na oknech působí útulnějším dojmem. Není se proto čemu divit, že se jich nechceme vzdát. Navíc v dnešní době jsou záclony o něčem úplně jiném, nežli bývaly před lety – nejen co se týče materiálu, ale také pokud jde o kvalitu a zejména opravdu široký výběr.

Praní záclon vypadá obyčejně

Kdo má doma záclony, ten moc dobře ví, že je čas od času musí vyprat. Praní záclon se na první pohled jeví jako naprosto jednoduchý, ba dokonce až banální úkol. Přesto se v něm dá napáchat poměrně dost naprosto zbytečných chyb.

Jestliže chcete, aby vaše záclony vypadaly dobře a pokud možno si co nejdéle udržely své původní vlastnosti, barvu i tvar, pak bystě měli vědět, jak se o ně správně starat.

Nepodceňujte přípravu

Strčit záclonu do pračky a spustit program? Kdekdo by to tak udělal, naprosto bez rozmyslu. My však víme, že velmi důležitá je samotná příprava na praní záclony. Věděli jste například, že pokud chcete záclonu vyprat, měli byste ji z okna sundat až těsně před tím, nežli ji vložíte do pračky? Pokud ji sundáte dříve a poté ji necháte třeba dvě hodiny ležet zmuchlanou na podlaze, zbytečně se vám pomačká.

Prát záclonu v síťce nebo bez?

Většina lidí by se nad tím ani nezamyslela a ať už by byla jejich záclona jakákoli, prostě by ji nacpali do bubnu a nechali na pospas svému osudu. Vás by třeba napadlo, že kupříkladu krajkové záclony nebo záclony mající výrazný perforovaný povrch, je mnohem lepší prát ve speciální síťce, nežli je nechat jen tak volně cestovat po bubnu?

Dejte si pozor na volbu správné teploty

I pokud jde o volbu vhodného programu, respektive především ideální teploty, dělá většina lidí tu chybu, že záclony ve snaze dostat z nich úplně všechny nečistoty, vypere na co možná nejvyšší stupeň. A to je ohromná chyba.

Záclonám ani trochu nesvědčí vysoké teploty. Praní na vysoký stupeň by mohlo způsobit, že se záclony srazí a nenávratně se tak poškodí. Proto záclony perte maximálně na 30 °C, některé záclony mají od výrobce doporučených i 40 °C.

Kolik otáček zvolit?

Podobně jako s teplotou se to má i s počtem otáček. Pamatujte, že záclonám bohatě postačí, pokud jim při praní dopřejete 400 – 600 otáček za minutu. Vybírejte podle toho, z jaké tkaniny je vaše záclona vyrobená – jemnějším postačí 400 otáček, silnější zvládnou i zmíněných 600 otáček za minutu.

V čem záclony prát?

Na závěr ještě pár rad ohledně volby pracího přípravku. Pro praní záclon můžeme doporučit používat prostředek na jemné prádlo, dají se pořídit také speciální přípravky určené přímo na záclony.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Přihlašte se k odběru novinek

Maximálně jednou týdně vám budeme zasílat zajímavé články z našeho magazínu.