Mít na zahrádce kompost není žádná ostuda. Ba spíše naopak! Stále více majitelů menších i větších zahrad přichází na to, že vlastní kompost je velká výhoda. Pokud i vy pečujete o zahradu, pak jste jistě nejednou řešili otázku, kam s posekanou trávou nebo větvičkami ze stromů.
Nejednoho zahrádkáře od založení kompostu dokáže poměrně snadno odradit vidina povinnosti, která se k péči o kompost pojí. Je totiž pravdou, že i kompost na zahradě vyžaduje váš čas a vaši pozornost.
Kompost smrdí a bude hyzdit zahradu!
Tohle jsou dvě nejčastější myšlenky, které většinu z nás napadají, pokud si začneme pohrávat s otázkou, zda si kompost na zahradě založit nebo raději ne. Možná i vás něco podobného napadlo, třeba dokonce proti založení vlastního kompostu argumentujete tím, že na něho nemáte čas.
Pravda je ovšem taková, že kompost nebude hyzdit okrasnou zahrádku. A co se času jemu věnovaného týče, nemusíte se obávat – kompost vám „nesežere“ dvacet hodin týdně.
Jak si na zahradě založit kompost?
Na samotném začátku je určitě dobré popřemýšlet, jaké místo bude k tomuto účelu nejvhodnější. Snažte se pro kompost vybrat takové místo, kde nesvítí přímé sluníčko, ani zde příliš neprší. Ideální je takové místo, které je zároveň alespoň částečně chráněno před větrem.
Co se týče velikosti, zde záleží především na velikosti zahrady. Je celkem logické, že majitel malé zahrádky nepotřebuje obrovský kompost, stejně jako je každému jasné, že kdo má velkou zahradu, jen stěží si vystačí s malým kompůstkem. Menší zahrady si vystačí s kompostérem o objemu 400 až 600 litrů.
Co patří do základu kompostu?
Jakmile budete mít vybrané vhodné místo a budete mít jasno o velikosti, přichází na řadu základ kompostu. Na dno uložte větvičky nebo vrstvu slámy. Větvičky nebo sláma se na spod kompostu dávají z toho důvodu, aby do něho přiváděly vzduch a zároveň aby předešly případnému zápachu.
Co kompostovat a co naopak ne?
Mnoho lidí si myslí, že jakmile si na zahradě založí kompost, získají tak svým způsobem jeden velký odpadkový koš, do kterého budou moci bez rozmyslu házet páté přes deváté.
Je ale potřeba si uvědomit, že i kompostování má svá pravidla. Jsou věci, které do kompostu jednoznačně patří a stejně tak jsou věci, které zde rozhodně nemají co dělat.
Do kompostu proto můžete dávat posekanou trávu, shrabané listí, větvičky ze stromů nebo staré rostliny. Stejně tak sem patří i slupky z ovoce a zeleniny, můžete sem dávat také kůru, popel ze dřeva nebo dřevěné hobliny. Na kompost se dají dávat i čajové sáčky nebo rozložitelný papír.
A teď druhá strana mince – tedy věci, které nemají v kompostu co dělat. Sem můžeme zařadit například natě z brambor, pecky z ovoce, maso a kosti. Nepatří sem ani stavební suť nebo kameny, do kompostu nedávejte rostliny napadené chorobami ani trus zvířat.