Blíží se zimní období. I když jsou poslední roky zimy v České republice opravdu mírné, a i letos jsou listopadové teploty daleko přes průměry, tak zima přijde a je potřeba na ni svoji zahradu a pozemek kvalitně připravit. Na co byste nikdy neměli zapomínat?
Pozor na hadice a vodu na pozemku!
Asi největším strašákem každého zimního období dokáže být právě dopad na stav vodovodních rozvodů.
I když se to může zdát jako zbytečný poplach, tak hluboko v zemi dokáže síla zamrzající vody roztrhnout i kvalitní trubky a ve slabších místech jako jsou například spoje, klouby či různé druhy ventilů je pak poškození ještě mnohem pravděpodobnější.
Před každou zimou tedy nezapomeňte na své zahradě a případně i pozemku, pokud vodu včas vypnout a zbylou vodu v trubkách vyhnat tlakem ven. Stačí jednoduše pustit plný proud a nechat jej, dokud opravdu nepoteče ani jedna jediná kapka.
Zazimování kohoutků a venkovních rozvodů je pak velice jednoduché. I když by se s nimi pravděpodobně nic nestalo tak či tak, tak je běžnou praxí obalení takových komponentů například látkou ze staré bundy, starou matrací či povlečením. Nedokáží sice „zahřát“ těleso, ale udrží jej ve stálé teplotě a nedojde tak k prasknutí a poškození citlivých částí mechanismu.
Jak zazimovat květiny a záhony včas?
Na zahradě zároveň můžeme mít i spoustu květin a ovocných výhonů, které by šílené mrazy nedokázaly přežít, a příští úroda by byla rázem tatam. Extrémně náchylné na mrazy jsou především růže mezi květinami a víceleté jahodníky mezi ovocem.
Na jejich zateplení přitom nepotřebujete nic zvláštního nebo výjimečného. Postačí vám k tomu například běžné jmelí. Někteří zahradníci například zazimují pomocí vrstvy mulčovací kůry, ale její čištění na jaře je pak mnohem obtížnější než v případě jehličnatých větviček. Vrstva jehličnatých větviček přitom dostatečně ochrání před mrazy a na jaře se velice jednoduše odstraní během několika minut.
Jen se sluší říci, že při shánění jehličnatých větví pozor na to, kde je berete. Jen tak je ostříhat z jehličnanů v přírodě je zakázané! Výsledná vrstva nemusí být nijak výjimečně tlustá. Stačí jen drobná vrstvička, která ochrání před prudkými povrchovými mrazy. Každá rostlinka stejně dříve či později promrzne směrem z půdy.
Mimo vegetační období máme možnost upravit stromy
Zimní měsíce jsou navíc období, které není považováno za vegetační. Pro nás jako zahradníky či majitele pozemků z tohoto faktu pramení výhoda, že v tomto období můžeme legálně pokácet překážející stromy na pozemku.
Pozor na to, stále je třeba povolení, ale šance na jeho uznání je mnohem větší. Zároveň se jedná o příhodné období na sestřih stromů, kdy se nejlépe odstraňují například plané větvičky mířící k zemi či zaslepují špatné odnože.